Zákaznícka linka: +421 908 742 550 | Kontaktovať e-mailom

Ako vnímam permakultúru JA

Pre mňa je PERMAKULTÚRA synonymom PRIRODZENOSTI. Ak niečomu dovolíme žiť prirodzene, bude to zdravé a „šťastné“ a bude s „radosťou“ plniť funkciu pre celok, ktorá mu je prirodzená.

Ak ste sa niekedy zastavili zo zhonu každodenného života a ticho sa posadili v lese, pri potoku, alebo pri stáde pokojne pasúcich sa koní, dobytka či ovečiek a zacítili ste tú dokonalosť a harmóniu stvorenia ako celku, zároveň ste mohli pocítiť obrovskú úctu a pokoru pred tou dokonalosťou. Ako človek som pocítila, že nie som toho pánom, ale je mi dovolené byť toho súčasťou. Nechcem zachádzať do filozofie, len sa pokúšam odovzdať pocit.

Príroda je stvorená v dokonalej harmónii a má neuveriteľnú schopnosť sa pri narušení znovu do harmónie vrátiť. Skôr či neskôr. Aj za cenu likvidácie človeka, pokiaľ je on tým narušiteľom.

Pre mňa PERMAKULTÚRA znamená niečo ako „zákon zachovania harmónie prírody“. A ja vnímam úlohu človeka ako „dobrého hospodára“, ktorý ctí a zachováva tento zákon. Všetkým, čo v živote robí túto harmóniu chráni. Všetko okolo seba využíva a spravuje tak, aby zachoval prirodzenosť a nenarušil harmóniu. 

PERMAKULTÚRA je teda pre mňa zákon harmónie prírody premietnutý do konkrétnych každodenných maličkostí, do životného štýlu. V realite to ale nie je také ľahké, pretože životný štýl modernej civilizácie, v ktorom žijeme, nás tlačí priamo opačným smerom, ako je harmónia. Nežijeme všetci na samote v absolútnom súlade s prírodou, ale chodíme do práce, vozíme deti do škôlky, školy, na krúžky, stojíme v dopravných zápchach. Večer často zaspíme bez toho, aby sme si uvedomili, aké je ročné obdobie a či dnes svietilo slnko … Ako z toho bludného kruhu von? … Hľadám …

Hľadám cestu, ako sebe aj iným ľuďom v našej modernej civilizácii umožniť zažiť to „niečo harmonické“.

Konkrétna práca s rastlinkami, záhradou, zvieratami sú tie chvíle, keď zažívam veľmi jasne harmóniu ale aj disharmóniu. Zažívam tie signály, učím sa ich vnímať a poučiť sa, potom so „zdravým sedliackym rozumom“ skúsenosti zužitkovať. Nastavovať všetky tie spoločenstvá tak, aby bola do maximálnej miery zachovaná prirodzenosť všetkých prvkov a človeka ako súčasti toho spoločenstva.

Projekt FeelGreen a v rámci neho Zelená veža je pre mňa veľmi jasná reálna možnosť, ako môžem to všetko, čo pre mňa PERMAKULTÚRA znamená, zažívať dennodenne na svojej terase. Vnímať to naozaj všetkými zmyslami, hoci v malom. Pozerať sa, jesť, dotýkať sa, vnímať vôňu, počuť zvuky okolitej záhrady, alebo jemný zvuk, keď sa vietor hrá s rastlinkami. Cítiť teplo alebo chlad zeme, vlhkosť po daždi alebo polievaní, vôňu, ktorú bylinky uvoľnia pod mojim dotykom. A tá sladkosť jahody, paradajky alebo papriky, ktorú vidíte ako rastie, ale pár dní si ešte počkáte, aby bola úplne zrelá, to je neopísateľné. 

Dáva mi obrovský zmysel byť pri tom, keď to zažijete aj Vy.

…. ak sa tak rozhodnete …

                                                                                                                                                                                                           KATKA

Bez komentára

Komentáre sú uzavreté.